سیزدهمين جلسه هیئت مدیره در سال 97

1 بهمن 16:46
سیزدهمين جلسه هیئت مدیره انجمن علمی مطالعات اجتماعی حوزه در سال 97، در تاریخ 29 دی ماه برگزار گردید.

ابتدای جلسه توضیح دکتر یوسف زاده درمورد جلسه معاون وزیر ارشاد جناب آقای ارزانی به همراه دکتر خیری(رئیس انجمن) و دکتر بستان(مسئول امور پژوهشی انجمن) که با همت دبیر دبیرخانه انجمنهای علمی حوزه جناب آقای هاجری برگزار شده بود، ارائه نموده و طرح های چهارگانه(اعتیاد، طلاق، بیکاری و مفاسداخلاقی) خانواده محور مسجد پایه را که قرار است به همراه ۶ انجمن دیگر برنامه ریزی شود را توضیح دادند. برحسب جلسه مذکور مقرر شده انجمن مطالعات اجتماعی بعد از انجمن روانشناسی طرح «مفاسد اخلاقی» را که پایلوت آن 5 شهر می باشد، ارائه بکند.

-  طرح آقای نامخواه:

تشکیل حلقه ای با موضوع: «مطالعات انقلاب و مسائل اجتماعی». مراد از مطالعات انقلاب اسلامی مطالعه منطقِ دگرگونی اجتماعی جامعه ایرانی در دوران معاصر و بازشناسی آسیب‌ها و مسائلی است که این بازتولید این دگرگونی با آن مواجه است. هدف نهایی حلقه رسیدن به یک خروجی مشخص در یک چارچوب مدون آموزشی است. اصل حلقه در این جلسه به تصویب هیئت مدیره رسید ولی بناشد موضوع دقیق‌تر فعالیت در شورای سیاستگذاری به  بحث و بررسی بیشتری گذاشته شود.

اهم عناوین قابل طرح در این حلقه عبارت است از «بازخوانی انقلاب اسلامی از منظر دانش‌های حوزوی و اسلامی و بازسازی نظریه اسلامی انقلاب» ، «بازخوانی انقلاب اسلامی به عنوان الگوی دگرگونی اجتماعی ایران در دوره معاصر»، «بازخوانی ظرفیت‌های اجتماعی دانش اسلامی ناظر به مسئله‌ها پیش روی بازتولید دگرگونی‌های متناسب با انقلاب اسلامی» ، «بازخوانی نظریه های اجتماعی متفکرین انقلاب اسلامی و بخش معاصر دانش اجتماعی مسلمین».

بر این اساس پیشنهاد می‌گردد حلقه مطالعات انقلاب اسلامی تشکیل و به فعالیت‌های ذیل بپردازد: 1- این حلقه با استفاده از ظرفیت انجمن، بعد از یک بازه حدوداً یک ساله به سر فصل‌ها و بحثهایی که رشته مطالعات انقلاب به آن احتیاج دارد رسیده و به کارهایی که در این راستا انجام شده است، تعمیق ببخشد. 2- تقاضای پشتیبانی نظری از انجمن در حوزه آسیب های اجتماعی و مسائل اجتماعی. 3- برگزاری یک سلسله درس گفتارها و نشست‌های تخصصی در حوزه‌های فوق.

 

-        طرح سرکار خانم فلاح‌نژاد:

تشکیل نشست علمی تحت عنوان «فارابی فیلسوف اسلامی» که می‌تواند در حد یک نشست علمی در سطح ملی برگزار شود البته با تشکیل پیش نشست علمی چراکه فارابی و تفکرش ظرفیت بیشتری دارد و متأسفانه این نادیده گرفته شده است و در عین اینکه نادیده گرفته شده است توسط دیگری، خوانش‌هایی از آن می‌شود که متأسفانه خوانش صادقی نیست بدین معنا که مصادره می‌شود. برای مثال همین نشست اخیر که به بهانه نقد کتاب‌های پورحسن برگزار شد هرکسی از یک منظر ای فارابی را در آن جلسه خواند و تنها منظری که غایب بود منظر حکمت متعالیه بود.

در این راستا با توجه به اینکه ما با انجمن علمی گروه علوم اجتماعی اسلامی دانشگاه تهران همکاری داریم، انجمن علمی مطالعات اجتماعی حوزه می‌تواند در برگزاری نشست علمی تحت عنوانی که عرض شد همکاری و این نشست برای مطرح کردن انجمن مطالعات اجتماعی در دانشگاه تهران و همچنین بعد از نشست بحث ترجمه آثار فارابی و انضمامی کردن آثار فارابی هست که از دل آثار فارابی نظریه برای حل مسئله اجتماعی استخراج شود.

نهایتا با تشکیل این نشست در جلسه مصوب شد و مقرر شد پیشنویسی درباره این طرح ایشان تهیه کرده و ارائه کنند.

-        طرح آقای دین‌محمدی:

«حضور انجمن مطالعات اجتماعی در بستر علمی حوزه با تشکیل کارگاه آموزشی»

با توجه به اینکه رشته «اندیشه معاصر مسلمین » و «دانش اجتماعی مسلمین» ازجمله رشته‌های فعال در حوزه علوم اجتماعی می‌باشند که  «تبیین هویت علم اسلامی و چگونگی تعامل آن با جهان معاصر» ، «تحلیل مبانی و رویکردهای علمی اندیشمندان معاصر مسلمان و بررسی بسترهای نظری جنبش‌های معاصر» ، «آشنایی با امکانات فرهنگی و علمی جهان اسلام و بسط ظرفیت‌های گفتگو و تعاملات فکری» و نیز «بازخوانی تخصصی رویکردهای علمی و اجتماعی مسلمانان معاصر بر پایه‌ی مبانی معرفت توحیدی اسلام و هدایت آن به‌سوی افق‌های فرهنگ اصیل اسلامی» ازجمله رسالت‌های آن‌ها قلمداد می‌شود. این رشته‌ها به دنبال یقیناً یک تاریخ‌نگاری خنثی از گذشته نبوده و در پس روایت گری های خود از گذشته به دنبال کشف افق‌های پیش رو و اصلاح در وضعیت امروز نیز می‌باشند. یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این رشته ، بررسی تأثیر و تأثرات اجتماعی رشته‌های مختلف بر افراد و ملل در اعصار گوناگون و تحلیل آن‌ها می‌باشد. حوزه‌های علمیه با توجه به رسالت دینی و اصلاحی خود اصلی‌ترین و مهم‌ترین بستر تخصصی نهادینه کردن این غایت به شمار می‌رود.

این طرح به دنبال معرفی و اجرای  اولین  و ابتدایی‌ترین گام‌های کاربردی برای عملیاتی کردن اهداف این رشته در بستر حوزه‌های علمیه می‌باشد. یکی از بهترین ساختارهای موجود در فضای حوزوی برای اجرای این کار ، انجمن‌های علمی حوزه‌های علمیه و انجمن تخصصی علوم اجتماعی حوزه می‌باشد.

اهداف طرح:

1)عملیاتی کردن فرمایشات مقام معظم رهبری در  راستای تحول حوزه

2) کمک به تثبیت و تحقق فرایند «حوزه انقلابی»

3)ایجاد دغدغه و توجه به مباحث «اسلامی سازی علوم»

4)معرفی «انجمن مطالعات اجتماعی حوزه» و رشته‌های بیان‌شده به‌عنوان مرجع بررسی و پاسخ‌گویی به مسائل اجتماعی

5)ایجاد و جذب  نیروی‌های نخبه علاقه‌مند به مباحث بین‌رشته‌ای مرتبط با علوم اجتماعی در راستای ایجاد و تحکیم عقبه مناسب  انسانی فعال در این حوزه

6)توجه بخشی به نیازهای اجتماعی و رسالت علوم حوزوی و حوزیان در قبال این نیازها

7)هویت بخشی علمی و اجتماعی به طلاب

8)جمع‌آوری جامعه آماری مسائل و دغدغه‌های علمی و اجتماعی حوزویان و ارائه آن به مسئولان تصمیم گیر برای اتخاذ سیاست‌های لازم در جهت رفع و مدیریت این دغدغه‌ها 

9)معرفی مراکز علمی متناسب با هر رشته

با طرح جناب آقای دینمحمدی نیز موافقت شد و بررسی های لازم و دقیقتر در مورد این طرح به بعد موکول شد.

ارسال نظرات

نظرات شما

نظر شما