حمايت از کالاي ايراني

3 فروردین 0:24
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر انقلاب اسلامي در پيامي تصويري خطاب به ملت ايران به‌مناسبت آغاز سال 1397، سال جديد را سال «حمايت از کالاي ايراني» نام‌گذاري کردند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر انقلاب اسلامي در پيامي به‌مناسبت آغاز سال ????، سال جديد را سال «حمايت از کالاي ايراني» نام‌گذاري کردند.
متن پيام رهبر انقلاب اسلامي به شرح زير است:

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحيم
يا مقلّب القلوب و الابصار، يا مدبّر اللّيل و النّهار، يا محوّل الحول و الاحوال، حوّل حالنا الي احسن الحال. اللّهُمَّ اهدِنا هُدَي المُهتَدين وَارزُقنَا اجتِهادَ المُجتَهِدين.(?)

 تبريک عرض ميکنم به همه‌ي هم‌ميهنان عزيز در هر نقطه‌ي کشور و هر نقطه‌ي جهان، و همين‌طور به همه‌ي ملّتهايي که نوروز را گرامي ميدارند. بخصوص تبريک عرض ميکنم به خانواده‌ي معزّز شهيدان و جانبازان عزيز و خانواده‌هايشان، و بخصوص تبريک ميگويم به جوانان و نوجوانان کشور که اميدآفرينند و پيشرانِ حرکت ملّي کشورند. اميدوارم نوروزي شاد و شيرين داشته باشند و سالي پُرخير و برکت. امسال فصل بهارِ طبيعت با فصل بهار معنويّت هم‌زمان است؛ يعني فروردين و ارديبهشت و خرداد، با رجب و شعبان و ماه مبارک رمضان. اميدواريم که ان‌شاءالله رشد طبيعي و رشد معنوي، هر دو را امسال براي کشورمان و ملّتمان داشته باشيم. اين اميد در دل جوانه ميزند که ان‌شاءالله رويشهاي معنوي در کنار رويشهاي مادّي، ذخيره‌اي براي اين ملّت و اين کشور و آينده باشد. سلام عرض ميکنيم به محضر حضرت بقيّةالله (ارواحنا فداه) و ياد ميکنيم و درود ميفرستيم به روح مطهّر امام بزرگوارمان.

 يک جمله در باب سال ?? و يک جمله هم در باب سال ?? عرض ميکنيم: سال ?? مثل همه‌ي سالها مجموعه‌اي بود از فرازونشيب‌ها و شيريني‌ها و تلخي‌ها، مثل همه‌ي دورانهاي زندگي؛ شيرينيِ سال ?? بُروز عظمت و اقتدار ملّت و حضور ملّي بود از اوّل سال تا آخر سال. اوايل سال، حضور بسيار عظيم و خيره‌کننده‌ي مردم در انتخابات رياست جمهوري و شوراها بود؛ بيش از چهل ميليون از جمعيّت کشور در انتخابات شرکت کردند و اين حضورِ بسيار پُرمعنا و خوبي بود. بعد هم در راه‌پيمايي روز قدس در ماه مبارک رمضان و در پايان سال هم، راه‌پيمايي نهم دي و برتر از همه راه‌پيماييِ تماشايي بيست‌ودوّم بهمنِ امسال. البتّه در نهم دي بر اثر اغتشاشهايي که به وجود آمد -و من اشاره ميکنم- مردم چند روز پي‌درپي در شهرهاي مختلف کشور راه‌پيمايي‌هاي خودجوش داشتند که همه‌ي اينها نشان‌دهنده‌ي حضور ملّت بزرگ ايران و ملّت بصير و چالاک و آماده‌به‌کار ايران در همه‌ي ميدانهايي که حضور او لازم است بود.

 يک نقطه‌ي مهم و شيرينِ ديگر در سال گذشته اين بود که جمهوري اسلامي توانست تهديدهاي منطقه‌اي -که هدف آن تهديدها، لااقل يکي از اهداف آن تهديدها ضربه‌‌ي به جمهوري اسلامي بود- را تبديل کند به فرصت. نه‌فقط تهديدها آسيبي به کشور نرساند بلکه تبديل شد به فرصت؛ و کساني که آگاه از مسائل بين‌المللي هستند، اين معنا را بدرستي درک ميکنند.

 يک نقطه‌ي مثبت ديگر تلاشهايي بود که در جهت زنده کردن و به کار بستن شعار سال -يعني توليد ملّي و اشتغال در ذيل عنوان اقتصاد مقاومتي- انجام گرفت. کارهاي خوبي براي مسئله‌ي اشتغال و توليد ملّي شد، البتّه کارهاي زياد ديگري باقي مانده است که بايد بشود. و اين شعار تا حدودي عملي شد در کشور، لکن به‌طور کامل بايستي کار ادامه پيدا کند تا ان‌شاءالله اين شعار عملي بشود.

 تلخي‌هايي هم در سال ?? داشتيم؛ حوادث زلزله، سيل، هواپيما، کشتي، که برخي از عزيزان ما جان باختند در اين حوادث و حوادث تلخي بود براي ما. علاوه بر اينها خشکسالي در برخي از مناطق کشور بود که همچنان ادامه دارد و اميدواريم فضل الهي در بهار آن را جبران کند. و برخي از مشکلات معيشتيِ قشرها از گذشته همچنان ادامه پيدا کرد که بايستي تلاش بشود و همه تلاش کنند و من يک اشاره‌اي خواهم کرد که ان‌شاءالله اين مشکلات برطرف بشود. البتّه در ماه‌هاي آخر سال، [که] طبق برنامه‌ريزي دشمنانِ ملّت ايران اغتشاشهايي هم در کشور صورت گرفت؛ ملّت ايران خودش وارد ميدان شد و حتّي آن کساني که ميخواستند اغتشاشها را به نام آنها تمام کنند، خودشان وارد ميدان شدند و در مقابل اغتشاشگران ايستادند؛ و البتّه حادثه‌اي بود، پيش آمد و عظمت ملّت ايران روشن شد.

 درباره‌ي سال ?? -سالي که از اين لحظه آغاز ميشود- آنچه مهم است، اين است که همه بايد سخت کار کنند. بنده در شعارهاي سالها معمولاً مخاطب را مسئولين قرار ميدادم؛ امسال مخاطب، همه‌ي آحاد ملّت و از جمله مسئولين خواهند بود. مقدّمتاً عرض کنم، مسئله‌ي اقتصاد و فرهنگ و مسائل گوناگون همه مطرح است لکن مسئله‌ي اصلي ما امسال هم مسئله‌ي اقتصاد و معيشت مردمي است. همه بايد تلاش کنند، همه بايد کار کنند و محور هم عبارت است از توليد ملّي؛ يعني اگر چنانچه توليد ملّي را -با شرحي که ان‌شاءالله در سخنراني عرض خواهم کرد- همه تعقيب کنند و دنبال‌گيري کنند، بسياري از مشکلات اقتصادي، مشکلات معيشتيِ مردم -هم مسئله‌ي اشتغال، هم مسئله‌ي سرمايه‌گذاري و بقيّه‌ي چيزها- حل خواهد شد. آسيبهاي اجتماعي به ميزان زيادي کاهش پيدا خواهد کرد؛ يعني محور، توليد ملّي است. بنابراين اگر توليد ملّي شتاب بگيرد، بسياري از مشکلات حل خواهد شد. من اين را محور قرار دادم براي شعار امسال؛ شعار امسال «حمايت از کالاي ايراني» است؛ سال «حمايت از کالاي ايراني». اين فقط مربوط به مسئولين نيست؛ آحاد ملّت همه ميتوانند در اين زمينه کمک بکنند و به معناي واقعي کلمه وارد ميدان بشوند. البتّه اين حمايت از پنج شش جهت، ابعاد مختلفي دارد که اين ابعاد را من ان‌شاءالله در سخنراني باز خواهم کرد و تشريح خواهم کرد و آنچه را که قشرهاي مختلف مردم و مسئولينِ گوناگون کشور ميتوانند انجام بدهند، ان‌شاءالله مطرح خواهم کرد.

 اميدوارم ان‌شاءالله خداي متعال کمک کند، هم به مسئولين، هم به مردم که بتوانند وظايف خودشان را به بهترين وجهي انجام بدهند و امسال اين شعار را -که شعار «حمايت از کالاي ايراني» است- به معناي واقعي کلمه به تحقّق برسانند.

والسّلام عليکم و رحمة‌الله و برکاته


?) برگرفته از دعاي روزهاي ماه رجب

ارسال نظرات

نظرات شما

نظر شما