نشريه

آثار - منابع

عضويت

ارتباط با ما

جستجو

  • اميرالمومنين(عليه السلام): «فضيلت وبرتري عمل به اخلاصي است که در آن است.»
  • اميرالمومنين(عليه السلام): «مومن سه نشانه دارد : راستي ،يقين و آرزوي کوتاه »
  • اميرالمومنين(عليه السلام): «هر کس که سخن خدا را راهنماي خود بگيرد ، به استوارترين راه ها هدايت مي شود نهج البلاغه خطبه 147»
  • اميرالمومنين(عليه السلام): « اگر خلوص داشته باشي به رستگاري مي رسي.»
  • اميرالمومنين(عليه السلام): « هر چيزي نيازمند عقل است و عقل نياز به ادب دارد.»

جلسه رئيس انجمن با مديران حلقات در 19 مهر برگزار شد

طي جلسه اي با رئيس انجمن علمي مطالعات اجتماعي حوزه آسيب ها و مسائل حلقات علمي انجمن بررسي شد

تاريخ 97/7/19


جلسه رياست انجمن علمي مطالعات اجتماعي حوزه با مديران حلقات علمي انجمن:

1397/7/19 در ساختمان انجمن‌هاي علمي حوزه

حاضرين: حجج‌اسلام آقايان دکتر خيري، دکتر ابراهيمي پور، دکتر محمدي صيفار، دکتر غفاري فر و لطفي

غائبين جلسه:  حجت الاسلام آقاجاني، حجت الاسلام بياتي، سرکار خانم روگر

حجت‌الاسلام دکتر خيري:
-  در ابتدا رياست انجمن توضيحي در مورد ماهيت انجمن¬ها دادند و اينکه انجمن آيا انديشکده هست يا پژوهشکده و يا ترمينالي بين اين‌ها براي ارائه مباحث علمي و...
-  در شيوه‌هاي کار حلقات بايد خودمان را به‌روز کنيم و از جامعه و مسائل آن عقب نمانيم.
-  چند برنامه براي حلقات داشته باشيم مثل رصد کردن چند پايان‌نامه و برگزاري مباحثات علمي و نشستهاي علمي و افرادي را شناسايي کنيم و در موضوعاتي را در فضاي فرهنگي اجتماعي رقم بزنيم و فضاسازي شود که اين کار انجمن هست.
-  انجمن هاي دانشگاهي جدي هستند مثل انجمن دانشگاه تهران و التزامشان به مباحث انجمني هم بيشتر هست که اين براي ما تکليف مي‌آورد.
-  بايد بتوانيم شبکه خوبي ايجاد کنيم و افراد علمي را که از مراکز مختلف و دلسوز هستند کنار هم بچينيم. در اين صورت با اين نيروها هم‌افزايي بسيار خوبي شکل مي‌گيرد.
-  سايت ما سايت مرده‌اي هست؛ در زمينه اطلاع‌رساني بايد سايت متحول شود.
-  فضاسازي هم قدري ضعيف است و انجمن در اين مورد کار زمين مانده دارد که بايد انجام دهد.


حجت‌الاسلام محمدي صيفار:
-  بنده کارگروهي را بهتر از کار فردي مي‌دانم در کار گروهي ميشود با نظم جلو رفت و پيشرفت خوبي داشت.
-  در مقابل رقبا مي‌شود کاري کرد که خودي نشان داد و اين نيازمند کار گروهي است.
-  يکي از آسيب‌ها اين هست که طلبه‌هايي که جامعه شناسي و علوم اجتماعي خوانده‌اند؛ رها شده اند و يکي نيست اين‌ها را جمع کند و ساماندهي کند به نظرم اين کار به عهده انجمن هست.
-  کادرسازي هم نشده است و دوستان را به جاهاي ديگري معرفي نکرديم. مي‌شود و انجمن مي تواند به مراکز علمي افراد را تزريق کند تا مؤثر واقع شوند اين يعني حمايت معنوي از اعضا.
-  يکي از آسيب‌ها هم راه و روش کار هست. يعني آيا قرار است پژوهش کنيم؟ قرار هست نشست برگزار کنيم؟ قرار هست چه کار بکنيم؟ به نظرم راهبردها مشخص نيستند.  اگر راهبردها مشخص شود تکليف حلقات هم مشخص مي‌شود.
-  بايد با انجمن تهران و انجمن‌هاي همسو هم ارتباط برقرار کنيم، وقتي تعاملات زياد مي‌شود مي فهمند که حوزه هم کاري از دستش بر مي‌آيد و افراد علمي در اين زمينه دارد.
-  نقد نظريه‌هاي غربي و نظريه‌هاي ديگري؛ کاري است که اگر حلقات و افراد علمي انجمن به آن ورود پيدا بکنند باعث توليد نظريه و همچنين روش مي شود. 


حجت‌الاسلام ابراهيمي پور:
-  انجمن بايد پاتوق دوستان شود و بايد از اين دوستان حمايت بکند. براي مثال بازاري به نام بازار کتاب بغداددر عراق هست که روز جمعه‌ها افراد علمي مي‌آيند و در مورد نظريات مختلف در آنجا بحث مي‌کنند.
-  انجمن بايد چشم حوزه باشد يعني مسائل را رصد کند و ضمن رصد اين مسائل، آينده را هم پيش‌بيني بکند و اين باعث مي‌شود در مسائل مختلف، بعدها تاريخ از انجمن شکايت نکند که چرا انجمن به نمايندگي از حوزه در فلان مسئله اجتماعي ورودي پيدا نکرد و وظيفه‌اش را انجام نداد؛ بنابراين کار انجمن پژوهش صرف نيست.
-  مشکل اشتغال و درآمد و مسائل مالي هم براي اعضا جدي است و وقتي انجمن مي‌آيند انتظار دارند از طرف انجمن حمايت شوند حداقل انجمن مي‌تواند براي افراد علمي موقعيت‌هاي مالي در مراکز ديگر و يا با عقد تفاهم‌نامه‌ها بسازد.
-  از تخصص‌هاي افراد مي‌توان براي انقلاب و نظام استفاده کرد يعني دلسوزان اين عرصه را شناسايي کرد  و به نشست‌ها و برنامه‌هاي علمي جهت داد.
-  انجمن بايد هم ايجاد انگيزه بکند و هم براي اجراي برنامه‌هايش از کساني که انگيزه بالايي دارند استفاده بکند و همچنين اولويت برنامه هايش با افرادي باشد که انگيزه بالايي دارند و اين نياز به شناسايي انگيزه‌هاي اعضاي انجمن دارد.
-  در کنار حلقه‌ها يک جمع فرا حلقه‌اي هم باشد و ما به اين نياز داريم که مباحث مبتلابه حوزه و اجتماع و عموم مردم در آن بحث شود و ضمن بحث اين مباحث رصد هم انجام بگيرد.


حجت‌الاسلام غفاري فر:
-  در مورد مشکلات موجود و راه‌حل آن‌ها مي‌توان به بقيه انجمن‌ها رجوع کرد که آيا مشکلات مشابه انجمن ما رادارند يا خير؟ و اگر هست راه‌حلشان براي آن‌ها چيست؟
-  مرجعيت علمي افراد دليل ميخواهد. الف) تحصيل شايستگي علمي توسط خود افرادي که قرار هست مرجعيت علمي پيداکنند و ب) انجمن  بايد افرادي که حداقل ها را دارا هستند( البته هرچه بيشتر، بهتر) برجسته کند تا فرايند مرجعيت يافتن افراد و به تبع آن انجمن را، تسهيل کند.
-   حلقات به‌جاي اينکه صرفاً درصف کار کنند و فقط وارد تحقيات شوند، بلکه تقريبا شبه ستادي هم کار کنند  مثلاً در فضاي مجازي  مطابق موضوع حلقه و مسائل حلقه رصد کنند تا ببينند افراد ديگر نسبت به اين مسائل چه مواضعي را اتخاذ کرده‌اند و آن‌ها را در حلقه تحليل کنند و  وارد فضاي عمومي انجمن کنند.


برخي از مصوبات جلسه:

-  پوستر اطلاع‌رساني دعوت به عضويت براي مراکزي که رشته مربوط به حلقات را دارند و همچنين استعلام اسامي دانش آموختگان رشته‌هاي مربوط. در قدم اول استعلام اسامي کساني که رشته‌شان مرتبط با موضوع حلقه است و در گام بعدي اسامي افرادي که موضوع پايان‌نامه آن‌ها مرتبط با موضوع حلقه مي‌باشد.

-  ارسال نامه به مراکز مثلاً در مورد حلقه قرآن و علوم اجتماعي سه مرکز از جامعة المصطفي موجود است مدرسه امام موسسه علوم انساني مجتمع امين و جامعه المصطفي تهران که با مکاتبات مي‌توان براي جذب و برنامه‌هاي حلقات و فعال کردن آن قدمي برداشت.

-  نامه‌اي تنظيم شود نسبت به برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي پايان‌نامه نويسي و تحقيق  و به رياست حوزه علميه و يا معاونت پژوهشي ارسال شود.

-  تشکيل کميته فرهنگي اجتماعي در مدارج علمي حوزه براي تصويب و بررسي پايان‌نامه‌ها.

-  باز تعريفي حلقات.

-  ايجاد يک جلسه فرا حلقه‌اي و توجه به مرجعيت علمي.

-  توجه به ظرفيتي که در انجمن وجود دارد و تشويق به ورود به مباحث علمي.

-  کارهاي خوب و مهم رسانه‌اي همچنين فضاسازي رسانهاي که براي مطرح کردن انجمن مي‌تواند بسيار مفيد باشد.

والسلام عليکم و رحمة الله2012-2004 @ حقوق مطالب، تصاوير و طرح قالب براي سايت انجمن مطالعات اجتماعي حوزه علميه قم محفوظ است