نشريه

آثار - منابع

عضويت

ارتباط با ما

جستجو

 • اميرالمومنين(عليه السلام): «فضيلت وبرتري عمل به اخلاصي است که در آن است.»
 • اميرالمومنين(عليه السلام): «مومن سه نشانه دارد : راستي ،يقين و آرزوي کوتاه »
 • اميرالمومنين(عليه السلام): «هر کس که سخن خدا را راهنماي خود بگيرد ، به استوارترين راه ها هدايت مي شود نهج البلاغه خطبه 147»
 • اميرالمومنين(عليه السلام): « اگر خلوص داشته باشي به رستگاري مي رسي.»
 • اميرالمومنين(عليه السلام): « هر چيزي نيازمند عقل است و عقل نياز به ادب دارد.»

جلسه مدير حوزه هاي علميه با مسئولان انجمن هاي علمي حوزه

آيت الله اعرافي در جمع مسئولان انجمن هاي علمي حوزه: از همه ظرفيت انجمن هاي علمي در طرح تحول حوزه بهره خواهيم برد / دروس خارج فقه بر اساس ابواب جديد و نو برپا شود.

آيت الله عليرضا اعرافي در نشست  مسئولان انجمن هاي علمي حوزه علميه قم که در سالن جلسات اين انجمن برگزار شد اظهارداشت: مسائلي پيرامون برخي تصميمات مديريتي و تغييرات صورت گرفته در راستاي تحول، ارتقا و پويايي مجموعه مديريتي حوزه بوده است، ولي در اينجا يک استمداد و درخواست مشارکت، همفکري، همراهي را از انجمن هاي علمي حوزه دارم تا ما را در مسير طرح ها و برنامه هايي که در دستور کار مديريت است ياري کنند.به گزارش خبرنگار خبرگزاري«حوزه»، آيت الله عليرضا اعرافي با حضور در دبيرخانه انجمن هاي علمي حوزه در نشستي با مديران انجمن هاي علمي حوزه، گفت وگو کرد، در اين نشست صميمي، مسائلي از سوي مديران انجمن ها مطرح شدکه مشروح آن به شرح ذيل مي باشد:

حجت الاسلام و المسلمين سيدحسين ميرمعزي، معاون پژوهشي حوزه هاي علميه در ابتداي نشست توضيحاتي درخصوص ماهيت و فعاليت هاي انجمن هاي علمي ارائه کرد و سپس حجت الاسلام و المسلمين حسيني کاشاني مسئول جديد دبيرخانه انجمن هاي علمي حوزه گزارشي از عملکرد 12 ساله اين دبيرخانه ارائه نمود.

بايد منشوري جامع در تحقق اهداف حوزه هاي علميه تدوين شودحجت الاسلام والمسلمين سيد صادق محمدي

در ادامه حجت الاسلام والمسلمين سيد صادق محمدي، مدير انجمن اصول فقه حوزه، با ابراز خرسندي از حضور آيت الله اعرافي در اين نشست صميمي، با بيان اينکه بدون حاشيه سراغ ارائه مطالب مي روم، اظهارداشت: مدير حوزه هاي علميه، مديري توانا و آشنا به مسائل داخلي و بين المللي و مسلط به عرصه هاي مطلوب است، ضمن اينکه از معاونت ها و مسئولان دبير خانه فعلي و سابق نيز به واسطه تلاش هايشان تقدير مي کنيم.

عضو مجمع عمومي جامعه مدرسين حوزه افزود: منشور جامع تحول حوزه از طرف مديريت حوزه هاي علميه آماده شده، جاي بسي خوشحالي است، چرا که سالهاست در اين فکر هستيم منشوري جامع براي تحقق اهداف حوزه ها تدوين گردد.

حجت الاسلام والمسلمين محمدي بيان داشت: تحول همواره به معناي روي آوردن به عرصه هاي نو نيست، بلکه گاهي تحول به معناي رجوع به گذشته و احياي سنت هاي حسنه سلف صالح مي باشد و انجمن ها بستري مطلوب در هر دو جهت تحول به شمار مي روند.

وي اظهار داشت: همچنين جهت استفاده بهتر از انجمن ها، مهم تر از حمايت هاي مالي، تشخص، تعيين و يافتن جايگاه اصلي انجمن ها با توجه به اقتضائات بومي شدن مي باشد؛ چرا که انجمن ها وارداتي هستند و بايد اقتضائات بومي را در آن لحاظ کرد.

مدير انجمن اصول فقه حوزه در خصوص ديگر مولفه ها توضيح داد و گفت: از نکات مهم ديگر، همکاري دو جانبه انجمن ها با مراکز حوزوي مي باشد نه اينکه به معناي رجوع يک جانبه انجمن ها به مراکز قلمداد گردد، همچنين ايجاد رقابت سالم ميان انجمن ها بر اساس نيازسنجي و اولويت گذاري نياز ها و توجه بسيار زياد به کيفيت برنامه هاي ايجاد شده، مد نظر باشد.

وي افزود: ارزيابي انجمن ها و ارائه فعاليت هاي آن به سوي کميت است و کيفيت در اين زمينه لحاظ نمي شود در حالي که بايد مورد توجه ويژه اي قرار بگيرد.

حجت الاسلام والمسلمين محمدي يادآور شد: بايددر انجمن ها طراحي رشته ها صورت بگيرد و نيازسنجي، نظام سازي علوم حوزوي مورد تاکيد باشد و آموزش را با پژوهش هماهنگ سازيم، در حال حاضر در کل حوزه هاي علميه چند سالي است که توجه زيادي به ساختمان سازي شده و پژوهشکده ها چه در قم و چه در شهرستان ها زياد مورد اهتمام نيست.

استاد حوزه علميه قم بيان داشت: اگر بخواهيم توليد علم و نظريه پردازي را در کل حوزه هاي علميه داشته باشيم، به پژوهشکده هاي موفق نياز داريم، در اين زمينه پيشنهاداتي مدنظر است که بر اين اساس اتاق فکر انجمن هاي همسو راه اندازي گردد، براي نمونه انجمن « اصول فقه» و انجمن « فقه و حقوق» همسو مي باشند، اين ها يک اتاق فکر مشترک داشته باشند و برنامه هايشان بر اساس نقطه هاي مشترک ايجاد شود و با هم تعامل داشته باشند.

مدير انجمن اصول فقه حوزه بيان کرد: همچنين در راس انجمن ها يک اتاق فکر ديگري ايجاد شود تا پيشنهادات انجمن ها در اين اتاق فکر اصلي مورد ارزيابي قرار بگيرد و عملياتي شدن پيشنهادات را منتقل نمايند.

به انجمن هاي علمي نوپا توجه ويژه شودحجت الاسلام و المسلمين سيد محمد واعظ موسوي

در ادامه اين نشست صميمي، حجت الاسلام و المسلمين سيد محمد واعظ موسوي، رئيس انجمن ارتباطات و تبليغ حوزه با گراميداشت ايام شعبانيه گفت: تشکيل چنين جلساتي فرصتي مغتنم است، جهت رسيدگي به مسائل انجمن ها و استفاده از افکار نوين و بهره گيري از نکته نظرات مدير حوزه هاي علميه و ساير همکاران که بدون ترديد نتايج ارزشمندي به ثمر خواهد نشست.

 

عضو سابق مجلس خبرگان رهبري افزود: انجمن هاي علمي، نهادي نوپا در حوزه هاي علميه به شمار مي رود، اما به اعتبار همين نوپايي نيازمند حمايت هاي ويژه اي است، البته انجمن هاي علمي که بيشتر به نظر مي رسد کپي برداري از انجمن هاي علمي دانشگاه ها مي باشد، نيازمند تدبير بيشتر در جهت بومي سازي و بهره گيري از توانمندي هاي حوزوي و مشوق ها در جذب افکار و انديشه هاي موجود در حوزه است.

حجت الاسلام والمسلمين واعظ موسوي خاطرنشان کرد: حدود 29 نفر داراي تحصيلات صرفا حوزوي بود و درجه اجتهاد دارند و در کنار آن 1028 نفر افرادي هستند که در کنار تحصيلات حوزوي داراي تحصيلات دانشگاهي در مراتب کارشناسي ارشد و دکتري هستند، از اين رو بايد مشوق هاي حوزوي براي جذب فرهيختگان و نخبگان حوزوي در مباحث انجمني، بيشتر مورد توجه قرار دهيم، تا بتوانيم از صاحب فکران حوزوي بهره بگيريم.

وي خاطرنشان کرد:براي اينکه بتوانيم انجمن ها را پويا تر کنيم، براي اينکه بتوانيم افراد داراي اجتهاد را جذب انجمن ها کنيم، بايد جايگاه بالاتري براي انجمن ها تعريف کنيم، اگر انجمن را تحت اشراف دبيرخانه و معاونت پژوهش با چند واسطه قرار دهيم، قطعا بسياري از بزرگان حوزه حاضر به همکاري با چنين نهادي نخواهند بود، اين تفاوت دارد با نهادي که تحت اشراف مثلا خود شوراي عالي باشد در عرض برخي از مسئوليت هايي که انجمن ها بايد زير نظر آن قرار بگيرند.وقتي جايگاه خيلي تنزل پيدا کند استقبال از طرف حوزويان کمتر خواهد بود.

رئيس انجمن ارتباطات و تبليغ حوزه گفت: اعتبارات لازم در انجمن ها، نبايد همانند اعتبارات انجمن هاي دانشگاهها در نظر گرفته شود و بگوئيم خودتان به عنوان «ان جي او» عمل کرده و جذب اعتبارات کنيد اينجا با دانشگاه تفاوت زيادي دارد چرا که مشوق هاي موجود در دانشگاهها خود به خود براي حضور در انجمن ها ايجاد انگيزه مي کند و حتي حاضرند هزينه هايي را متحمل شوند تا نام شان در انجمن ها ثبت شوند در حالي که در حوزه ها قطعا اين چنين نيست.

حجت الاسلام والمسلمين  واعظ موسوي عنوان کرد: از اين رو مشوق هاي مالي و تامين اعتبارات لازم براي هر انجمن و به ويژه بودجه سالانه با موضوع و محور فعاليت هاي انجمني و با توجه به آئين نامه بودجه دهي بايد در نظر گرفته شود، از طرفي يکي از بيشترين هزينه هايي که بر انجمن ها تحميل مي شود، استفاده از وجود يک دبير است در اين باره تقاضا داريم طلبه هايي که در سطوح عاليه هستند و به عنوان امريه در خدمت مرکز مديريت قرار مي گيرند دو تن از آن ها در اختيار هر کدام از انجمن ها قرار بگيرند تا از وجود آن ها استفاده کرد و هم هزينه اي براي انجمن ها تحميل نشود.

وي اذعان داشت: انجمن هاي علمي را با تجهيز کافي مورد عنايت ويژه قرار دهيد به ويژه انجمن هاي تازه تاسيس بيش از ديگران مورد توجه قرار بگيرند، چرا که هر ارگان و نهاد تازه تاسيسي با يک سري مسائل و مشکلات مالي مواجه است، يک انجمن نوپا با انجمن 15 ساله از نظر امکانات و موقعيت و شرايط متفاوت است، لذا در بدو تاسيس بودجه اي براي آن در نظر گرفته شود و امکاناتي را براي آن ها فراهم شود.

اين استاد حوزه خاطرنشان کرد: اگر تدبيري انديشيده شود که نمايشگاهها و جشنواره هاي سالانه انجمن ها شکل بگيرد و انجمن ها مراودات و ارتباطات بيشتري با هم داشته باشند و اطلاعات را رد و بدل نمايند و از تجربيات يکديگر استفاده نمايند بسيار مناسب خواهد بود.

حجت الاسلام  و المسلمين  واعظ موسوي تصريح کرد: ضمن قدرداني از ساختماني که در اختيار انجمن مي باشد با توجه به گسترش انجمن ها و نياز به امکانات بيشتر اين ساختمان ديگر در شان 20 انجمن نيست و بعضا اتاق هايي که در اختيارشان قرار دارد مشترک است و يا تلاقي صوتي دارد و برخي از اتاق ها در مجاورت سالن هاي جلسات قرار دارند و امکان کار در آن ها وجود ندارد از اين رو فضاي ديگري که به صلاح دانسته مي شود در اختيار انجمن ها قرار بگيرد.

انجمن هاي علمي حوزه با مراکز علمي و پژوهشي متفاوت هستندحجت الاسلام و المسلمين رضا برنجکار

حجت الاسلام و المسلمين رضا برنجکار، مدير انجمن کلام حوزه نيز در مورد ديدگاه خود پيرامون انجمن ها اظهار داشت: به نظر مي رسد انجمن ها با مراکز آموزشي و پژوهشي متفاوت مي باشند، مثلا انجمن کلام با موسسه کلام يا موسسه امام خميني(ره) و يا دارالحديث و پژوهشگاه قرآن و حديث متفاوت است.

وي در تشريح فعاليت انجمن ها عنوان کرد: انجمن هاي علمي در واقع نقش ستادي و هماهنگي بين مراکز آموزشي و پژوهشي حوزه را ايفاء مي نمايند، مثلا در انجمن کلام، اقتصاد يا سياست، اعضاء يا مسئولين و يا دست اندرکاران مراکز آموزشي و پژوهشي کلام حوزه مي توانند در آن عضو باشند و يک نوع هماهنگي بين مراکز پژوهشي و آموزشي را انجام دهند.

حجت الاسلام و المسلمين برنجکار تصريح کرد: بر اين اساس انجمن در عرض مراکز آموزشي و پژوهشي نيست، بلکه بالاتر از مراکز هستند و مي توانيم بگوئيم نقش آکادمي ها را در دنيا دارند آکادمي ها در جهان بالاتر از دانشگاهها تعريف مي شوند، يعني نقش واسطه اي بين حاکميت و مراکز علمي قرار مي گيرند و حتي حکومت پروژه هاي آموزشي و پژوهشي را از طريق اين آکادمي ها به مراکز توزيع مي کند و همه مراکز به آکادمي ها وابسته هستند و چشم شان به آن هاست و چنين نقشي را دارند؛ اگر ما واقعا چنين نگاهي را به انجمن ها داشته باشيم، مي توانيم به اهداف خود دست يابيم، اما در حال حاضر در حوزه چنين مراکزي را نداريم که اين نقش ها را ايفاء نمايند.

وي با اشاره به برخي از دغدغه ها گفت:انجمن ها در معناي واقعي در حوزه جايگاهي ندارد و در حاشيه حوزه قرار دارند، گرچه ديدگاه هاي مختلفي و تلاش داشته و گاهي کلاس برگزار مي نمايند و يا پروژه اي را به انجام مي رسانند، اما بايد حداقل حوزه يک جايگاه مشخصي را براي انجمن ها در نظر بگيرد.

مدير انجمن کلام حوزه بيان کرد: در حال حاضر بر اساس اين مباحث مي توانيم اين جايگاه را در نظر بگيريم و به گونه اي که اين مراکز را وابسته کنيم، البته آن وابستگي تشکيلاتي مد نظر نيست.

حجت الاسلام و المسلمين برنجکار  گفت: برخي از قوانين با فعاليت انجمن ها سازگاري ندارد و نياز به اصلاح دارد.

75 گروه علمي قرآني در استان قم به فعاليت مي پردازندحجت‌الاسلام والمسلمين فاکر ميبدي

حجت‌الاسلام والمسلمين فاکر ميبدي، رئيس انجمن قرآن‌پژوهي نيز عنوان کرد: اين انجمن يکي از انجمن هاي باسابقه و درخشان است ما در کنار فعاليت هاي انجام شده در فصل زمستان حرکت مهم را به ثمر نشانديم در اين راستا متوجه شديم، بسياري از کارهايي بايد انجام شود نياز به حمايت و هدايت بالادست ها دارد.

وي افزود: بر اين اساس با مشورتي که با هيات مديره انجمن شد، اعلام کرديم گروه هاي علمي که در قم متصدي امور و علوم قرآني هستند را شناسايي کنيم و ببينيم با يک هم انديشي چه اقداماتي بايد انجام شود ما با شناسايي ظرفيت ها متوجه شديم که در قم 75 گروه علمي قرآني متصدي کارهاي قرآني هستند که شامل مراکزالمصطفي و مراکز تخصصي و پژوهشگاه ها و دانشگاه ها مي باشند و همگي نيز تاثير گذار بر کشور مي باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمين فاکر اظهار داشت: در اين ميان در حدود 50 گروه به انجمن دعوت شدند که همگي روحاني و تحصيل کرده حوزه و دانشگاه به شمار مي رفتند؛ در اين زمينه بر آنيم انجمن قرآن پژوهي نقش ستاد هماهنگي اين گروه ها را در جهت رسالت مهم به عهده گيرد.

وي گفت:امروزه تمام تصميم گيري هاي کلان قرآني و حتي در خصوص مسائل علمي در بيرون از حوزه انجام مي شود و در نهادهاي حوزوي و نيمه حوزوي تحميل مي شود و در آن جا تصميمات اتخاذ مي شود، بايد در اين زمينه اقدامي به ثمر بنشيند.

رئيس انجمن قرآن‌پژوهي تصريح کرد:بايد با تلاش علمي و فني اين رسالت به حوزه برگردد، البته اين امر نياز به حمايت هاي مالي و معنوي دارد.

وي عنوان کرد: زماني که قصد دارند گزارشي از فعاليت هاي قرآن بدهند، انجمن هاي حوزوي و مراکز تخصصي در صدر قرار مي گيرند، اما در هنگام حمايت هاي مالي در ذيل همه برنامه هاي حوزه قرار مي گيرند  يا بايد فعاليت ها را تعطيل کنيم يا به طور جدي از آن حمايت شود.

به علوم انساني نگاه تاسيسي داشته باشيمحجت الاسلام و المسلمين محمد کاوياني

همچنين در اين جلسه حجت الاسلام و المسلمين محمد کاوياني رئيس انجمن روانشناسي اسلامي حوزه نيز بيان کرد: در اين عرصه جاي قدرداني و همچنين انتظارات زيادي وجود دارد، بايد انجمن ها، يک مقدار رنگ و بوي مصداقي، کاربردي و راهبردي تر داشته باشند؛ علوم انساني مي تواند اصالتا مربوط به حوزه باشد در بلند مدت در گذشته چنين سوابقي بوده و مي تواند باشد.

وي اظهار داشت: ما غير از آن چيزي است که در بلند مدت خواستيم بگوئيم، قرآن بناست که در جامعه ما پياده شود، روايات در اسلام بخواهد زندگي ما را اداره کند، اگر چنين ايده اي داريم، ترديد نيست که از کانال علوم انساني عبور مي کند، بايد به علوم انساني نگاه تاسيسي داشته باشيم.

حجت الاسلام و المسلمين کاوياني خاطرنشان کرد: ممکن است در حوزه روانشناسي، بتوان سخن بيشتري گفت، ولي به نظر من در همه رشته هاي علوم انساني نيز به همين صورت است، يکي از کارهاي مهم ريشه اي انجمن ها که از عهده شان بر مي آيد، نگاه بلند مدت و اساسي است.

رئيس انجمن روانشناسي اسلامي حوزه افزود: نگاه ديگر، اينکه اگر در وجود خودمان اساس قدرت و قوت علمي داشته باشيم، ارتباط ما با دانشگاهيان در بسياري از زمينه ها باز و تنگاتنگ است در حال حاضر در روانشناسي يک منظومه انجمن روانشناسي شکل گرفته که 13 انجمن روانشناسي سراسر کشور را دور خود را جمع کرده و انجمن روانشناسي اسلامي يکي از اين هاست.

وي بيان کرد:  وقتي در آن جاسخن به ميان مي آيدچه درخواست هايي را داريم و چه اموري را مي توانيم انجام دهيم با يک اشتياق ويژه اي پيگير هستند، طبق اين گفته ها جايگاه انجمن ها مي تواند يک جايگاه بسيار جدي و بالايي باشد، قائدتا حمايت ها همواره اين نيست که نگاه، مادي باشد مثلا همين که در چند سخنراني و جلسه رسمي و جاهايي که مورد توجه است، نگاه محبت آميز و عنايت مسئولان حوزه نسبت به انجمن ها بيان مي شود، افراد خود را کنار نمي کشند در انجمن روانشناسي اين گونه است بسياري از افراد خود را کنار مي کشند و مي گويند، انجمن کاري نمي تواند انجام دهد به نظرم اين دو راهبرد مي تواند نگاه ما را تعيين کند.

فعاليت انجمن هاي علمي حوزه جدي گرفته نشده استاحمد حاجي ده آبادي

در ادامه اين نشست احمد حاجي ده آبادي، قائم مقام انجمن علمي فقه و حقوق اسلامي بيان کرد: ما حصل سخنان دوستان اين است که انجمن ها در حوزه جدي گرفته نشده است، ما در نامه اي تقاضا کرديم افراد تحصيل کرده حوزوي جمع شوند و برنامه اي ارائه دهند و از سوي ديگر با بدنه حوزه ارتباط برقرار کنيم.

وي تصريح کرد: امروز متوجه شده ايم مباحث فقهي ما چه جايگاهي دارد و اثربخش است و من در کلاس مطرح مي کنم از وقتي که به دانشگاه رفته ايم علاقه ام نسبت به حوزه چند برابر شده است.

حاجي ده آبادي عنوان کرد: نامه اي به مدارس حوزه نوشته ايم که حاضر هستيم، با تمامي اعضاي ما که داراي مقاله و کتاب هستند جلسه اي بگذاريد تا مطرح شود، اما هيچ مدرسه اي به نامه ما پاسخ نداد.

وي بيان کرد:حقيقت اين است که انجمن ها جدي گرفته نشده اند، براي جدي گرفته شدن مي توان کارهايي را انجام داد؛ مثلا چرا ما در جلسات پايان نامه ها و موضوعات لينکي از انجمن ها نداشته باشيم و از انجمن ها استفاده نکنيم در اين باره فکري اساسي بايد شود.

قائم مقام انجمن علمي فقه و حقوق اسلامي اظهار کرد: مباحث مالي از موضوعات مهم است و با اين بودجه اندک نمي توان کاري انجام داد؛ چرا که بخشي از بودجه صرف کارمند و دبير اجرايي مي شود، ما تقاضا داشتيم کارمندان انجمن زيرمجموعه حوزه باشند تا بودجه اي که وعده آن را داده اند صرف اين مساله نشود.

وي خاطرنشان کرد: بدون بودجه، نمي توان کاري انجام داد در دانشگاه ها هم انجمن ها شرايط خوبي ندارند و در کل رشته حقوق يک انجمن حقوق داريم که در دانشگاه شهيد بهشتي مستقر است و تنها يک همايش حقوق بين المللي زن را انجام داده ، به ويژه در رشته فقه و حقوق کار سخت تر است و افراد مشغول فعاليت هاي قضاوت و وکالت مي باشند و کار به راحتي انجام نمي گيرد؛ البته در طول اين سالها دوستان تلاش کردند و جلسات متعددي داشته ايم، اما واقعيت اين است که اگر فردي بخواهد رئيس انجمن شود و کاري انجام دهد، بايد زمينه و بستر ايجاد شود.

حاجي ده آبادي بيان کرد:بي شک با روزي چند ساعت، کار جلو نمي رود و افرادي که بخواهند در انجمن کار کنند، بايد بودجه اي نيز در اين زمينه باشد، برنامه ريزي به گونه اي باشد تا کار در مراکز ديگر را رها کنند و اين کار را جدي بگيرند.

حوزه سنتي با انجمن ها پيوند عميقي نداردحجت الاسلام والمسلمين مهدي رجايي نيا

در ادامه اين نشست حجت الاسلام والمسلمين مهدي رجايي نيا، مدير انجمن اقتصاد اسلامي حوزه اظهارداشت: اين انجمن از انجمن هاي پيشتاز است و نقش موثري در دوره هاي مختلف داشته و فعاليت هاي خوبي را به ثمر نشانده است که يکي از اين اقدامات ايجاد مرکز اقتصاد مقاومتي است.

وي خاطرنشان کرد:  پيشنهاداتي دارم که اميد است با انجمن هاي علمي ديگر اين پيشنهادات تجميع شود و يک پکيج خوب راهبردي ارائه گردد، ما نقشه جامع رشته هاي حوزه را داريم، حوزه سنتي با انجمن ها پيوند عميقي ندارد و بسياري از انجمن ها مانند اقتصاد، روانشناسي،  جامعه شناسي و مديريت در متن سنتي حوزه قرار ندارند و در نهادهاي پيراموني هستند، يعني از نهادهاي پيراموني تغذيه مي شوند و نتوانسته اند، نقشي را ايجاد نمايند و اين يک ضعف است.

حجت الاسلام والمسلمين رجايي نيا بيان کرد: بايد نقش فعالانه تري در بحث طراحي نقشه جامع رشته هاي حوزه ايفاء کنند، بايد مراکز رسمي در حوزه  فعال باشد؛ در بحث آسيب شناسي رشته هاي علمي در حوزه و به ويژه بحث اسلاميت بودن آن ها مي باشد، هنوز خودمان شناخت صحيح از روند توليد نيروي انساني و توليد علم از بعد اسلامي توسط انجمن ها ارائه نداده ايم.

وي گفت:بايد طرح هايي براي رشد توليدات علمي و نيروهاي انساني و تربيت اين نيرو در ارتباط با توانمندي ها و همچنين طرح هايي ارائه شودکه در جهت حل و مشکلات حوزه کمک کند، تاکنون انجمن ها به کمک مديريت حوزه نيامده اند، شايد هم استقبالي  از آن طرف نمي شود که با نگاه مديريت حوزه مي تواند تقويت شود.

مدير انجمن اقتصاد اسلامي خاطرنشان کرد: يک بحث هم مسائل راهبردي نظام و جامعه است، همانند اقتصاد مقاومتي، جمعيت و محيط زيست و مسائل فرهنگي، اخلاقي و آسيب هاي اجتماعي و بحث الگوهاي اسلامي پيشرفت که داراي اهميت هستند.

وي بيان داشت: در آن زمان ارتباط زيادي با انجمن ها برقرار کرديم و انتظار مي رفت که نقش ايفاء کنند و باز احساس مي کنم خيلي عقب گرد کرده ايم، يعني هيچ فعاليتي در توليد الگوها در اداره نظام  مانند الگوي مردم سالاري و الگوي توسعه اقتصادي و عدالت اجتماعي و خانواده و اشتغال زن و الگوي فراغت و تفريحات، ارائه نداديم.

حجت الاسلام والمسلمين رجايي نيا عنوان کرد: هنوز براي گردشگري، الگوي اسلامي نداريم  که حاصل اين همه انديشه ها و نظرات علمي به اين الگو منجر شود، احساس شد انجمن ها مي توانند نقش ايفاء نمايند و به نظرم ورود نداشتيم با توجه به اين نکات مي توان به مديريت حوزه و مسائل راهبردي فعال شوند.

وي با بيان اين که انجمن ها از لحاظ بودجه اي بايد تقويت شوند، گفت: سند راهبردي برنامه پنج ساله انجمن ها بايد در اولويت قرار بگيرد و بحث ديگر بازنگري بر آئين نامه است؛ به نظر مي رسد اين آئين نامه بسياري از مسائل را پوشش نمي دهد.

مسئول برنامه ريزي و نظارت راهبردي حوزه خاطرنشان کرد: بحث نظام ارزيابي انجمن ها نيز بايد با کمک انجمن ها مورد بازنگري قرار بگيرد؛ چرا که مساله ارزشيابي آنها را جهت مي دهد، ممکن است اولويت موضوعي باشد، اما مي بينيم امتياز انجمن ها پايين است بعد برنامه هايي که براي رتبه بندي بالاتري باشد را انجام دهيم و اين خلاف عقل است بايد در اين باره فکري شود.

حجت الاسلام والمسلمين رجايي نياگفت: اگر بخواهيم به انجمن ها  جهت بدهيم اين خود به خود دست انجمن ها و برتري آنها را مي بندد؛ همچنين بحث جايگاه انجمن ها است که دبير خانه چند کارشناس مسئول و پژوهش دارد، باعث کاهش جايگاه نيست چون انجمن ها جايگاه خود را دارند اين هنر ماست که شخصيت ها را عضو انجمن کنيم و افراد قوي تري را وارد کنيم اعضاي شوراي عالي را عضو نمائيم .حجت الاسلام والمسلمين خيري

وي افزود: اگر انجمن بيايد به مرکز تخصصي کلان طرف قرار داد شود و به پژوهش هاي قم جهت بدهد و در توزيع بودجه هاي ملي سهيم باشد بسيار خوب است.

نگاه ويژه اي به انجمن ها شود

حجت الاسلام والمسلمين خيري، قائم مقام انجمن مطالعات اجتماعي عنوان کرد: اين انجمن 5 سال قدمت دارد و در عرصه هاي مختلفي هم وارد شده است.

وي افزود: اگر گفته مي شود دانشگاه هاي کارآفرين و نسل سوم که مطابق با نياز جامعه حرکت مي کنند، به نظر مي رسد حوزه انقلابي و حوزه اي که حلقه مفقوه بين نيازها و جامعه را شناسايي نمايد در جايي به نام انجمن مي تواند انجام دهد که فرهيختگان علم وجود دارند و محل ستادي، اطلاعات و اتاق فکر و ظرفيت هاي شناخته شده در انجمن ها  است.

حجت الاسلام والمسلمين خيري بيان کرد: انجمن مطالعات اجتماعي داراي مطالعات ويژه اي است که دانش آموختگان اين حوزه از آن برخوردار هستند، بسياري از اين مباحث جايش مطالعات اجتماعي است.

قائم مقام انجمن مطالعات اجتماعي با بيان اين برخي کارها را نمي توان کليشه اي و بخش نامه اي پيش برد بيان کرد: به مقتضيات انجمن بايد توجه شود، بسياري از چيزها موجب سوال و دلسردي مي شود در حالي که بايد آزادي عمل به انديشمندان خود انجمن داده شود و از برخي انجمن ها از نظر مادي و معنوي حمايت شود،انجمن ها مي توانند هويت علمي علوم را تقويت کنند.

در حوزه ترجمه نوپا هستيمحجت الاسلام والمسلمين حبيب رضا ارزاني

حجت الاسلام والمسلمين حبيب رضا ارزاني مدير انجمن علمي ترجمه و زبان هاي خارجي در اين جلسه گفت:  انجمن ترجمه از نظر حيث ماهيتي با ديگر انجمن ها فرق دارد، در ترجمه، همه شاخصه ها و مولفه ها بسيار متفاوت است حق تاليف ما مشخص مي باشد، اما همان تاليف و ترجمه اي که مجددا بازنگري و ترجمه شود کار دشواري است.

وي اظهار داشت: با توجه به اينکه حوزه هاي علميه در مورد زبان بعد از انقلاب پيشرفت خوبي داشته اند، اما نسبت به دانشگاه خيلي کار بايد انجام شود.

حجت الاسلام  والمسلمين ارزاني خاطرنشان کرد: با توجه به اين بحث اول و بازخوانش جايگاه و ساختار و کارکرد انجمن ها،بايد به آن نگاه جديدي شود، قالب انجمن ها در قم مستقر هستند، اگر بخواهيم شعبه هايي را در برخي از استان ها بزنيم به نظر مي رسد يک مقدار بازنگري شود، بحث بعدي در ترجمه، استفاده از ظرفيت دانشگاهيان است در حوزه ترجمه نوپا هستيم به ويژه در برخي از زبان ها و با همان زباني که رهبري فرمودند، به بحث انگليسي تنها نپردازيد ديگر زبان ها هم هست و بايد پرداخته شود ما در بسياري از زبان ها به طور کامل وارد نشديم، حالا بخواهيم فرهنگ انقلابي را منتقل کنيم.

وي اظهار داشت: طبيعتا ترجمه ها را نگاه مي کنيم، بسياري از آن ها مشکل دارد ما مي خواهيم از اين ظرفيت استفاده کنيم زبان داراي فوت و فن است، برخي از ترجمه ها واقعا ايراد دارد، گاهي تبليغ سوء مي شود؛ يک اهتمام ويژه مي خواهد افرادي که آمده اند از شاخصين هستند.

حجت الاسلام  والمسلمين ارزاني گفت:اگر بتوانيم به عنوان «ان جي او» بازوي حوزه باشيم و کارهايي را انجام دهيم، طبيعتا از هزينه ها کاسته مي شود، چون ما داوطلبانه کار انجام مي دهيم، اگر بخواهد در سيستم اداري باشد متفاوت خواهد بود، واسطه بين حوزه و حاکميت اهميت دارد، رهبري اين همه در مورد دغدغه ها گفته اند؛ اين افراد را دور هم جمع کردن، ظرفيت خوبي است و مي توان در کاستن از دغدغه هاي نظام از آن استفاده کرد.

انجمن ها نيازمند امکانات هستندحجت الاسلام و المسلمين سيد باقري

حجت  الاسلام و المسلمين سيد باقري رئيس انجمن مطالعات سياسي نيز در سخناني عنوان کرد: امروزه انجمن ها،گاهي با نصف ظرفيت خود حرکت مي کنند، بايد ظرفيت هاي کافي و يا امکانات لازم فراهم شود، نبود امکانات و فقدان بودجه و هر مساله اي ديگر که  انجمن ها دارند کار مي کنند که به نظر نياز به کار بيشتر دارد.

وي ادامه داد: کار انجمن به درستي و به دقت تعريف نشده، مثلا در حال حاضر انجمن مطالعات سياسي از سال 83 فعاليت مي کند و برخي از انجمن ها، شايد 45 سال است فعاليت مي کنند، اما تنها 11مناظره برگزار شد آن هم مناظره نظريه پردازي، يعني کل اين روند 11 مورد بوده ، اين ظرفيت خيلي کم است.

مدير انجمن مطالعات سياسي يادآور شد: هدايتگري تخصصي نيز از الزامات است، فقه حکومتي،  فقه سياسي و حوزه انقلابي، ظرفيت هاي مهمي است که که مي تواند در اقتصاد مقاومتي نيز ورود پيدا کند.

مشکل اصلي انجمن ها بودجه نيستحجت الاسلام والمسلمين مسعودي

حجت الاسلام  والمسلمين مسعودي، رئيس انجمن حديث حوزه  نيز در سخناني اظهارداشت: مشکل اصلي انجمن ها را بودجه نمي دانم، اگر انجمن ها مقبوليت علمي و اجتماعي داشته باشند، مي توانند بودجه و يا بودجه ها را جذب کنند.

وي عنوان کرد: ما اين اواخر همايشي را برگزار کرديم که به80 ميليون تومان بودجه نياز داشت، ما بدون هزينه از سوي انجمن و تنها با همسو کردن فعاليت ها آن را برگزار کرديم.

رئيس انجمن حديث تصريح کرد: مشکل اصلي انجمن ها، هويت شان است، انجمن ها در سراسر دنيا، يک شخصيت مستقل اجتماعي دارند، خودشان بايد به همان اندازه افراد موسس و مديران و شخصيت هاي اجتماعي داشته باشند تا به عنوان وزنه فعاليت ها را سوق دهند، اگر اين اتفاقات بيفتد، انجمن ها مي توانند موفق باشند.

وي گفت: ما فعاليت هاي زيادي را انجام مي دهيم و داريم در حوزه شبيه دانشگاهها مي شويم ما در بخش پايان نامه هاي 3 و 4 مي توانيم از اين ظرفيت ها استفاده نمائيم.

حجت الاسلام والمسلمين مسعودي تصريح کرد: در برخي از دانشگاهها پايان نامه نوشتن منسوخ مي شود، ما مي توانيم جهت دهي و هدايت پايان نامه ها را به انجمن ها بدهيم از طرفي بايد  نسبت فعاليت و موفقيت هايش اين کار عملياتي شود، لزومي ندارد به هر انجمني بدهيم ما با اين تکثر مخالف هستم پروژه تکثر بايد روي اصول باشد.
و همچنين نائب رئيس انجمن مطالعات اجتماعي جناب آقاي دکتر حسن خيري که در اين جلسه حضور داشت بعد از ارائه گزارشي از فعاليت هاي انجمن به برخي از مسائل مربوط به انجمن ها اشاره کرد که به شرح ذيل مي باشد:

 •  اظهار شد که به اعتقاد ما همانطور که امروز نسل سوم و چهارم دانشگاهها به عنوان دانشگاه کارآفرين مطرح مي شود که تلاش مي کند خود را با نيازهاي جامعه هماهنگ سازد. حوزه نيز نياز دارد خود را از اينکه مواجهه با تأخر فرهنگي شود برحذر دارد و انگهي حوزه انقلابي حوزه اي است که بدون توجه ره شناخت نياز و دغدغه رفع نياز تحقق نمي يابد و انجمن ها مي توانند حوزه را به جامعه وصل کرده و به روز رسانند. 
 •   حوزه مي تواند از طريق انجمن ها خود را با مراکز تصميم ساز و تصميم گير مرتبط سازد.
 •  برخي از مسائل صرفا يا غالبا در توان انجمن مطالعات اجتماعي است. نظير مسئله شناسي ، آينده پژوهي، افکار سنجي، سياستگذاري و آشنا سازي طلاب با روش تحقيق و موضوع شناسي و مسئله يابي، همکاري در تحول علوم انساني
 •   براي رسيدن به حد قابل قبولي از رسالت انجمنها بايسته هايي وجود دارد از جمله:

الف) ضرورت تقويت هويت انجمن و اعتبار بخشي به آن

ب) ارزشيابي فعاليت هاي انجمن مطابق مقتضيات انجمن ها و پرهيز از ساختار غير منعطف و ديکته اي

ج) حمايت از برخي انجمن ها بطور ويژه

د) کنترل و مديريت تکثر انجمن هاي هم عرض و متداخل . و توجه به اينکه تفکيک انجمن ها بر پايه مسئله ها بايد صورت گيرد و نه رشته ها و چه بسا تفکيکي رشته اي و تجزيه موضوعات در قابل رشته ها به فهم کليت موضوع ضربه مي زند. 

ه) تقويت هويت علمي انجمن ها . هنوز هم برخي از شاخه هاي علمي حاشيه اي و اقماري به شمار مي رود.و اين وضعيت مي بايست اصلاح شود.


 2012-2004 @ حقوق مطالب، تصاوير و طرح قالب براي سايت انجمن مطالعات اجتماعي حوزه علميه قم محفوظ است