نشريه

آثار - منابع

عضويت

ارتباط با ما

جستجو

  • اميرالمومنين(عليه السلام): «فضيلت وبرتري عمل به اخلاصي است که در آن است.»
  • اميرالمومنين(عليه السلام): «مومن سه نشانه دارد : راستي ،يقين و آرزوي کوتاه »
  • اميرالمومنين(عليه السلام): «هر کس که سخن خدا را راهنماي خود بگيرد ، به استوارترين راه ها هدايت مي شود نهج البلاغه خطبه 147»
  • اميرالمومنين(عليه السلام): « اگر خلوص داشته باشي به رستگاري مي رسي.»
  • اميرالمومنين(عليه السلام): « هر چيزي نيازمند عقل است و عقل نياز به ادب دارد.»

لزوم نظريه‌پردازي حوزه براي مقابله با معضلات اجتماعي

در گفتگوي تفصيلي با عضو انجمن مطالعات اجتماعي حوزه مطرح شد؛ لزوم نظريه‌پردازي حوزه براي مقابله با معضلات اجتماعي دوشنبه 14 فروردين 1396

حجت الاسلام و المسلمين  حسن خيري  با اشاره به بررسي و تحليل چرايي و چگونگي ايجاد و توسعه آسيب هاي اجتماعي در کشور از ابعاد گوناگون بايد مورد توجه قرار گيرد، اظهار داشت: در سال جاري شاهد آسيب هايي همچون فقر و بيکاري، مساله گورخوابي و غيره بوديم که بخشي از آن ها ناشي از غفلت و يا کم توجهي مسئولان است و اين که به هر حال ما با جامعه مطلوب، فاصله قابل توجهي پيدا کرده ايم

وي با اشاره به اين که در جامعه اسلامي عدالت اجتماعي و رفع تبعيض و مقابله با فساد جزو اصلي ترين محورهاست، گفت: ما قبل از هر چيز بايد از اين دست مسايل متوجه بشويم که در زير پوست شهر و جامعه خبرهايي هست و از اين رو مي بايست دقت بيشتري در ارتباط با توزيع امکانات و رفع آسيب هاي اجتماعي داشته باشيم.

لزوم نظريه پردازي در حوزه در زمينه تامين نيازهاي محرومان

وي افزود: يکي از مسايل اساسي که حتماً بايد به لحاظ تئوريکي در حوزه هاي علميه راجع به آن نظريه پردازي شود و از طرف مسئولان حکومتي نيز به آن توجه لازم صورت گيرد ، بحث چگونگي رفع نيازهاي اوليه افراد است يعني قطع نظر از اين که اقشار آسيب پذير مقصر هستند يا نيستند حداقل نيازهاي اوليه جامعه تامين شود.

رييس دانشگاه آزاد اسلامي واحد نراق همچنين با بيان اين که متاسفانه ما در خصوص تامين نيازهاي اوليه در جامعه به ويژه در رابطه با تهيدستان و محرومان، دچار بحران هستيم، گفت: در آيات نوراني قرآن اساس جامعه اسلامي به بحث عدالت و اقامه قسط تاکيد شده است و به خصوص اهميت مقابله با فقر چنان است که گفته شده چه بسا فقر به کفر بينجامد و از اين رو حاکميت ديني موظف است که در رابطه با فقرزدايي و اقامه قسط و عدل و مقابله با تبعيض و فساد و بي عدالتي اهتمام ويژه اي داشته باشد.

لازمه شکوفايي جامعه ، اقامه قسط و عدل است

وي با اشاره به اين که تلاش در مسير اقامه قسط و عدل، لازمه شکوفايي جامعه است، خاطرنشان کرد: جامعه اي که بخواهد شکوفا شود بايد در رفع نيازهاي اقتصادي و معيشتي مردم گام بردارد و حداقل امکانات معيشتي را در اختيار اقشار مختلف قرار دهد

استاد دانشگاه  ادامه داد: از جمله نيازهاي اوليه و ضروري که متاسفانه جامعه ما مشکل دارد و زمينه بسياري از مسايل را فراهم مي کند، موضوع ازدواج است که تکميل نيمي از دين به آن وابسته است.

حجت الاسلام و المسلمين خيري با بيان اين که دولت و آحاد جامعه نمي تواند نسبت به مساله ازدواج و فراهم سازي زمينه و بستر انجام آن بي تفاوت و يا کم تفاوت باشد، گفت: شهرهاي ما و سبک زندگي مردم ما و شاخص هاي معيشتي ما دچار تجملات زايد است و هر روز انباشت ثروت و تجملات را شاهد هستيم که اين مساله در نمادهاي شهري، معماري و خانه سازي در ابعاد مختلف مشهود است و از سويي ايجاد دو قطبي فقر و غنا ، فاصله طبقاتي زيادي ايجاد کرده است که بايد به همه اين موارد در جاي خود توجه جدي داشت.

گورخوابي و فقر شديد؛ نشانه بي عدالتي اجتماعي

وي با اشاره به اين که گورخوابي و فقر شديد عده اي نشانه بي عدالتي اجتماعي و غفلت مسئولان در رفع اين گونه معضلات است، اظهار داشت: در کنار مباحث مربوط به عدالت اجتماعي و اقدامات حاکميتي، سلامت جسمي و معنوي و روحي جامعه را بايد علاج کرد که البته اين مساله متاثر از مسايل اجتماعي و فرهنگي و اقتصادي و نکات تربيتي است و جالب اين که مسئولان در اين رابطه نيز رسالت و مسئوليت سنگيني بر عهده دارند.

اين محقق حوزوي افزود: از سويي اين که در نظام اقتصادي گفته مي شود که وجوهات شرعيه قرار داده شده تا چرخش مالي در ميان اقشار مختلف مردم رخ دهد ، اين مساله براي اين که است مال و ثروت يک جايي انباشته نشود و لذا تکاليفي براي اغنيا گذاشته شده که خمس و زکات بدهند و ماليات و صدقه بپردازند تا به اين طريق شاهد چرخش ثروت و دارايي در جامعه باشيم و با فقر مقابله شود.

لزوم آموزش و فرهنگ سازي در سطح جامعه

نائب رئيس انجمن مطالعات اجتماعي حوزه علميه قم در بخش ديگري از سخنان خود به اهميت مقوله آموزش در اين رابطه اشاره کرد و گفت: ما بايد جامعه را آموزش داده و فرهنگ سازي کنيم تا همگان به پرداخت حقوق ديني خود و نيز اهتمام به وقف و پرداخت ماليات بپردازند و از سويي نسبت به همسايگان و اقوام و نزديکان خود که در فقر به سر مي برند، به هيچ وجه بي تفاوت نباشند.

وي بيان داشت: اين موضوع بسيار مهمي است که بايد به آن توجه شود و لازمه اش اين است که علوم اجتماعي و ارتباطاتي بر پايه رويکردهاي اسلامي بازتعريف شود؛ اگر در غرب با اصالت فرد و بي تفاوتي نسبت به اطرافيان مواجه هستيم و هر کس به دنبال منافع خودش است، بر اساس يک تمدني اين ها اتفاق افتاده و خود غربي ها امروز بيش از همه گرفتار آن هستند.

الگوي پيشرفت ايراني – اسلامي ؛ لازمه رفع مشکلات

وي افزود: لذا اگر ما مي خواهيم الگوي پيشرفت ايراني اسلامي ايجاد کرده و به سمت تمدن نوين اسلامي برويم بايد اين مشکلات را رفع کنيم؛ اول اين که جامعه به امور مسلمانان اهتمام داشته باشد چنان که حضرت رسول(ص) فرمودند مسلمان نيست کسي که به امور مسلمين اهتمام نداشته باشند.

حجت الاسلام و المسلمين خيري با بيان اين که ايجاد اين فرهنگ هم يک وظيفه دولتي و هم وظيفه مردمي است، گفت: خوشبختانه در برخي کلان شهرها همچون شهر تبريز به اين مساله توجه شده چنان که در اين شهر گداي مشهود وجود ندارد به اين خاطر که خود مردم و هيئات و تشکل هاي مردمي وارد شده و به نيازمندان واقعي کمک مي کنند.

مراقب سوء استفاده دشمنان از معضلات اجتماعي باشيم

وي تصريح کرد: البته از آن سوي قضيه ما بايد مراقب باشيم که آن زشتي هاي پنهان در لايه هاي اجتماعي اگر هم وجود دارد نبايد آن قدر برجسته شود که دشمن سو استفاده کرده و زيبايي هاي ما را نديده گيرد و بخواهد اهداف خود را دنبال کند و بگويد که الگوي نامطلوبي از نظام اسلامي وجود دارد.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي نراق همچنين بيان داشت: البته شفاف سازي کار خوبي است که باعث هشدار دادن به مردم و مسئولان مي شود اما از سويي پيامدهاي منفي توي بوق و کرنا کردن اين گونه مسايل را بايد در نظر گرفت و مراقب بود که بي جهت خود را در موضع انفعال و قضاوت منفي ديگران که از ما انتظار الگوي مطلوب دارند قرار ندهيم.

تقويت سواد رسانه اي؛ لازمه مقابله با معضلات و آسيب ها

وي با بيان اين که ما در کلان جامعه و هم درون حوزه علميه نياز به ايجاد و تقويت سواد رسانه اي داريم ، گفت: سواد رسانه اي به ما کمک مي کند که بدانيم چقدر و کجا بايد شفاف سازي کنيم و کجا اين ها را به نمايش بگذاريم و يا اين که قبل از اين که اين اتفاقات ناخوشايند در جامعه رخ بدهد به مداواي آن ها بپردازيم و مراقب باشيم که به دست خودمان ، آب به آسياب دشمن نريزيم.

اين محقق حوزوي  خاطرنشان کرد: در واقع ضمن اين که قبول داريم که نبايد از شفاف سازي غافل شد اما به هر حال پيدا کردن راه متعادلي در اين باره يکي از موضوعاتي است که حوزه بايد به آن بپردازد و براي ما بايد ها و هنجارهاي ديني و فقهي را مشخص کند؛ در اين رابطه فعلاً الگويي در دست نداريم اما حوزه هاي علميه با تکيه بر سواد رسانه اي مي تواند به ارايه اين الگو بپردازد.


منبع:

دبيرخانه انجمن هاي علمي حوزه

http://www.anjomanhawzah.ir/2012-2004 @ حقوق مطالب، تصاوير و طرح قالب براي سايت انجمن مطالعات اجتماعي حوزه علميه قم محفوظ است