نشريه

آثار - منابع

عضويت

ارتباط با ما

جستجو

  • اميرالمومنين(عليه السلام): «فضيلت وبرتري عمل به اخلاصي است که در آن است.»
  • اميرالمومنين(عليه السلام): «مومن سه نشانه دارد : راستي ،يقين و آرزوي کوتاه »
  • اميرالمومنين(عليه السلام): «هر کس که سخن خدا را راهنماي خود بگيرد ، به استوارترين راه ها هدايت مي شود نهج البلاغه خطبه 147»
  • اميرالمومنين(عليه السلام): « اگر خلوص داشته باشي به رستگاري مي رسي.»
  • اميرالمومنين(عليه السلام): « هر چيزي نيازمند عقل است و عقل نياز به ادب دارد.»

تحليلي از همبستگي اجتماعي حادثه پلاسکو

تجلي همبستگي اجتماعي در حادثه پلاسکو

 

از يک‌سو حادثه پلاسکو و فقدان عزيزان ،عواطف هر انسان را جريحه‌دار کرد و حتي در بازار کسب،کار و توليد به‌ويژه در عرصه پوشاک ،آن‌هم در پيشاپيش سال جديد شمسي،احتمالاپيامد هاي ناخوشايند اقتصادي خواهد داشت،که اميدواريم با داريت و هوشمندي مديران عرصه اقتصاد و تجارت،موجب شوک اقتصادي در اين عرصه نشود.

اما در آن‌سوي آسيب فقدان عزيزان و ضرر و زيان شديد مالي ،سرمايه‌ي عظيم همبستگي اجتماعي توليد شد که در امتداد سرمايه‌هاي اجتماعي توليدشده در انقلاب و دفاع مقدس،آن را قرارداد و تکرار پديده‌ي تشييع‌جنازه ميليوني حضوري و غيرحضوري پيکرهاي شهداي غواصان در سال 1394شد.

يعني چه خيل عظيمي که درصحنه حضور يافتند و چه جمعيت عظيم ملت ايران که همراهي با قلب و قلم و زبان داشتند،هرچند حضور فيزيکي درصحنه نداشتند.

برخلاف تشييع‌جنازه يکي از شخصيت‌ها در هفته قبل،که رسماً سه وجهي شده بود(جمع کثيري رويکرد همگرايانه با وحدت ملي و انقلابي داشتند، عده‌اي هرچند اندک رويکرد واگرايانه و دگر انديشانه داشتند و گروه سومي بودند که بيشتر انگيزه ماجراجوئي و حالت تماشا گرانه داشتند)

در پديده پلاسکوبرجسته ترين و شفاف‌ترين رويکرد،رويکرد تک‌وجهي همگرايانه بود،همه همراه شدند،کسي براي تماشا نرفت،برخلاف تحليل بعضي شبکه‌هاي اجتماعي بداخلاق،که اين حضور همدلانه مردم را بد تحليل کردند.

اما حقيقت اين است که اکثريت مطلق مردم همه براي دادرسي رفتند.

صحنه صحنه مواسات،همدلي بود.

آري،هميشه بعد از طولاني شدن بهانه براي ابراز حرکت‌هاي همدلانه‌ي مؤمنانه و سرگرم شدن مردم به روزمره زندگي،بخصوص اخيراً،بعد از ياس مردم از همراهي طرف غربي در رفع تحريم،نگراني از تکان‌هاي وارداتي اقتصادي و ناراحتي مردم از حقوق‌هاي نجومي و بي‌تفاوتي گروهي از مسئولان در پيگيري فرمان رهبري در امر حقوق نجومي و غم از دست دادن ده‌ها زائر ثامن‌الحجج در تصادف قطار،با بروز حادثه‌هايي مثل پلاسکو،مردم قهرمان ايران اسلامي از خود چنان هوشياري،ايثارگري و همبستگي از خود نشان مي‌دهند که تمام خواب آشفته دشمن براي اين ملت غيرقابل تغيير مي‌شود و همه تبديل به اضغاث احلام (يوسف/44) مي‌شود.

دشمن متوجه مي‌شود که يک اکثريت مطلقي در حفظ کيان و نظام اين مملکت وحدت دارند.

هرچند حادثه پلاسکو دل‌خراش بود و بعضي‌ها دنبال مقصر،غير مقصر بودند. اما رهبر فرزانه ،هوشمندانه صحنه را مديريت کردند و فرمودند:دنبال مقصر گشتن را فعلاً کنار بگذاريد الآن وقت همدلي،هم‌گرايي و همبستگي و وقت تلاش مجاهدانه است وقت نجات انسان‌هاي مظلوم زير آوار است.

اين دستور،فراخوان براي حرکت انسان دوستانه،عزم جمعي از مسئولان و عموم مردم جزم کرد و يک شاهکار ديگري در کنار ديگر شاهکارهاي انقلابي و مردمي از خود نشان دادند.

اين دسته از اتفاقات است که دشمن اصلي ملت را به وحشت مي‌اندازد و متوجه مي‌شود واژه گزينه روي ميز گزينه‌ي مضحکي است.لذا اعتراف مي‌کند که با شروع حمله به ايران مشکل نداريم ولي نمي‌دانيم پايان‌بخش چه کسي هست و نمي‌دانيم چه زماني پايان مي‌يابد.

آري ،اين‌گونه حوادث ناخواسته مثل هشت سال جنگ تحميلي و ناخواسته ،همدلي ،همبستگي اجتماعي،ضريب امنيتي را بالا مي‌برد. به‌جاي آن هزينه‌ي امنيتي را کم مي‌کند.  

(حجت الاسلام دکتر حسن غفاري فر عضو هيئت مديره انجمن مطالعات اجتماعي حوزه)


2012-2004 @ حقوق مطالب، تصاوير و طرح قالب براي سايت انجمن مطالعات اجتماعي حوزه علميه قم محفوظ است