نشريه

آثار - منابع

عضويت

ارتباط با ما

جستجو

  • امام صادق(عليه السلام): «هيچ كس نيست كه تكبّر ورزد، مگر بر اثر خوارى و حقارتى است كه در خود مى بيند الکافي»
  • پيامبر اكرم(صل الله عليه و آله): «هر کس از گروه مسلمانان جدا شود بر مرگ جاهليت بميرد نهج الفصاحه»
  • اميرالمومنين(عليه السلام): «زكات دانش، آموزش به كسانى كه شايسته آنند و كوشش در عمل به آن است غرر الحکم »
  • امام صادق(عليه السلام): «سجده بر تربت حسين (عليه السلام) حجابهاى هفتگانه را پاره مى‏ كند مصباح التمهجد»
  • امام صادق(عليه السلام): «جايگاه قبر امام حسين (عليه السلام) درى از درهاى بهشت است کامل الزيارات»
  • امام صادق(عليه السلام): «هر كس دوست دارد روز قيامت، بر سر سفره‏ هاى نور بنشيند بايد از زائران امام حسين (ع) باشد وسائل الشيعه»
  • اميرالمومنين(عليه السلام): «بر نقصان معنوي يک انسان همين بس که خويشتن را بزرگ پندارد غررالحکم»

معرفي و بررسي دانشنامه فاطمي (س)

به گزارش خبرنگار آيين و انديشه خبرگزاري فارس، نشست «معرفي و بررسي دانشنامه فاطمي(س)» 13 ارديبهشت ماه با سخنراني حجت‌الاسلام فاضل حسامي از مؤلفان دانشنامه فاطمي و حجت‌الاسلام اکبر زراعتيان در سراي اهل قلم بيست و هفتمين نمايشگاه کتاب تهران مصلي امام خميني(ره) برگزار شد.

در ابتداي اين نشست حجت‌الاسلام فاضل حسامي با تشريح برخي بخش‌هاي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي و بخش دانشنامه‌نگاري اين پژوهشگاه که در اين بخش دانشنامه فاطمي نيز منتشر شده است، توضيح داد: براي نگارش هر بخش اين دانشنامه از متخصصان حوزه‌ استفاده شده است، البته مباحث تاريخي در آن وجود ندارد؛ بلکه همه علمي است.

وي با اشاره به بازه زماني که براي طراحي دانشنامه در نظر گرفته شده بود و طرح اوليه آن در سال 83 تنظيم شد، افزود: شخصيت شناسي حضرت فاطمه(س)، زن و خانواده در اين دانشنامه مدنظر قرار گرفت، از سال 88 تا 91 بر مقالات اين دانشنامه بازنگري اساسي صورت گرفت.

حجت‌الاسلام حسامي با تشريح تفاوت بين مقالات معمولي و پژوهشي براي انتخاب در دانشنامه اظهار داشت: يک دانشنامه‌نگار بايد تمام منابع موجود و معتبر را در ذيل موضوع مورد نظر جستجو و تمام مطالب را در يک فرآيند تاريخي نگارش کند، دانشنامه‌نگاري يک کار منحصر به فرد و پرهزينه است و به همين دليل اگر دانشنامه‌اي توليد شد، سايرين به دنبال توليد مجدد آن نمي‌روند، چرا که به احتمال زياد کاري تکراري خواهد شد.

وي درباره موضوعات مختلف شش جلد دانشنامه فاطمي گفت: حيات، منزلت و شخصيت حضرت فاطمه(س)، حکمت و معارف علمي حضرت فاطمه(س)، زن و خانواده، مباحث حقوقي و مباحث اجتماعي زن و خانواده در اين دانشنامه ارائه شده است.

همچنين در اين مراسم اکبر زراعتيان مدير علمي ـ فني دانشنامه فاطمي(س) با اشاره به جايگاه دانشنامه‌ها در بين اهالي علم گفت: دانشنامه‌ها ابزار جديدي هستند که با آن گزارشي از علوم مختلف با رعايت جامعيت و آراء ارائه مي‌شود.

وي افزود: دانشنامه‌ها مختص کتاب يا فرق خاصي نيستند که اينها را دانشنامه آزاد يا مطلق مي‌‌گويند، در مقابلشان هم دانشنامه‌هايي نظير دانشنامه فاطمي(س) قرار دارد. ساختار مقالات دانشنامه‌اي با مقالات ديگر متفاوت است و به طور مثال برجسته‌ترين ويژگي اين گونه دانشنامه‌ها جامعيت آن‌ها است.2012-2004 @ حقوق مطالب، تصاوير و طرح قالب براي سايت انجمن مطالعات اجتماعي حوزه علميه قم محفوظ است