نشريه

آثار - منابع

عضويت

ارتباط با ما

جستجو

  • امام صادق(عليه السلام): «هيچ كس نيست كه تكبّر ورزد، مگر بر اثر خوارى و حقارتى است كه در خود مى بيند الکافي»
  • پيامبر اكرم(صل الله عليه و آله): «هر کس از گروه مسلمانان جدا شود بر مرگ جاهليت بميرد نهج الفصاحه»
  • اميرالمومنين(عليه السلام): «زكات دانش، آموزش به كسانى كه شايسته آنند و كوشش در عمل به آن است غرر الحکم »
  • امام صادق(عليه السلام): «سجده بر تربت حسين (عليه السلام) حجابهاى هفتگانه را پاره مى‏ كند مصباح التمهجد»
  • امام صادق(عليه السلام): «جايگاه قبر امام حسين (عليه السلام) درى از درهاى بهشت است کامل الزيارات»
  • امام صادق(عليه السلام): «هر كس دوست دارد روز قيامت، بر سر سفره‏ هاى نور بنشيند بايد از زائران امام حسين (ع) باشد وسائل الشيعه»
  • اميرالمومنين(عليه السلام): «بر نقصان معنوي يک انسان همين بس که خويشتن را بزرگ پندارد غررالحکم»

جهان‌هاي اجتماعي
نويسنده: حجت‌الاسلام دكتر حميد پارسانيا
ناشر: انتشارات كتاب فردا با همكاري نشر معارف
طبقه بندي اثر: كتاب
موضوع: آموزشي
صفحات: 100
سال نشر: 1393
شماره شابک: 000-000-000-000-0
نوبت چاپ: اول
توضيحات:

جهان هاي اجتماعيكتاب «جهان‌هاي اجتماعي» نوشته حميد پارسانيا اثري است كه به بررسي شناخت عمومي، علمي و شناخت تجربي، عقلي و شهودي و نيز انواع شناخت اجتماعي در قرآن مي‌پردازد.

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، كتاب «جهان‌هاي اجتماعي» نوشته حميد پارسانيا در بخش علوم اجتماعي پانزدهمين همايش كتاب سال حوزه به عنوان كتاب برگزيده انتخاب شد. اين كتاب شامل سه بخش است كه هر بخش آن نيز از چهارده فصل متشكل شده است.

 نويسنده در اين كتاب، در بخش نخست، كنش انساني و اجتماعي و به طور كلي، مباحث علوم انساني و علوم اجتماعي مبتني بر بنيان‌هاي هستي‌شناختي و انسان‌شناختي حكمت اسلامي را تشريح كرده و سپس بيان مي‌كند كه متافيزيك، علاوه بر عدم الحاق به علوم طبيعي به علوم انساني نيز ملحق نمي‌شود بلكه به عنوان بخش بنيادي از حكمت نظري در قبال علوم انساني و اجتماعي قرار مي‌گيرد.

عضو هيات علمي دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران در بخش دوم كتابش به بيان جهان‌هاي گوناگون جمادات، نباتات، حيوانات و جهان انساني مي‌پردازد و نسبت بين آن‌ها را بر اساس حكمت صدرايي توضيح مي‌دهد و در نهايت متذكر مي‌شود كه هيچ‌يك از اين جهان‌ها، قابل تقليل به ديگري نيست.

 

پارسانيا در قسمتي از كتاب در بحث تقابل دو جهان اسلام و دنياي متجدد به عنوان دو نمونه از جهان‌هاي معنوي و دنيوي مي‌نويسد: «تبيين هويت اين دو جهان و شناخت مرزهاي فرهنگي هر يك از آن دو، امكان تصميم بخردانه انسان مردد امروز را براي عبور از مرزهاي فرهنگي و خط‌‌هاي هويتي، فراهم مي‌آورد.»

مولف كتاب «جهان‌هاي اجتماعي» در بخش پاياني اين اثر به بحث درباره شناخت عمومي و شناخت علمي، انواع شناخت علمي جامعه، شناخت تجربي، عقلي و شهودي و در نهايت، انواع شناخت‌هاي اجتماعي در كلام الله مجيد مي‌پردازد.

دكتر پارسانيا در مقدمه‌ كتابش، اذعان مي‌كند كه روند شكل‌گيري فصل‌هاي كتاب و ساختار كلي آن مبتني بر مباحث كتاب جامعه‌شناسي سال دوم آموزش متوسطه سال تحصيلي 89-90 است.

چاپ نخست كتاب «جهان‌هاي اجتماعي» نوشته حجت‌الاسلام دكتر حميد پارسانيا، هيات علمي دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران در ??? صفحه با شمارگان يك‌هزار و 100 نسخه و با بهاي 11 هزار تومان از سوي انتشارات كتاب فردا با همكاري نشر معارف منتشر شد.

2012-2004 @ حقوق مطالب، تصاوير و طرح قالب براي سايت انجمن مطالعات اجتماعي حوزه علميه قم محفوظ است