نشريه

آثار - منابع

عضويت

ارتباط با ما

جستجو

  • اميرالمومنين(عليه السلام): «فضيلت وبرتري عمل به اخلاصي است که در آن است.»
  • اميرالمومنين(عليه السلام): «مومن سه نشانه دارد : راستي ،يقين و آرزوي کوتاه »
  • اميرالمومنين(عليه السلام): «هر کس که سخن خدا را راهنماي خود بگيرد ، به استوارترين راه ها هدايت مي شود نهج البلاغه خطبه 147»
  • اميرالمومنين(عليه السلام): « اگر خلوص داشته باشي به رستگاري مي رسي.»
  • اميرالمومنين(عليه السلام): « هر چيزي نيازمند عقل است و عقل نياز به ادب دارد.»

جهان‌هاي اجتماعي
نويسنده: حجت‌الاسلام دكتر حميد پارسانيا
ناشر: انتشارات كتاب فردا با همكاري نشر معارف
طبقه بندي اثر: كتاب
موضوع: آموزشي
صفحات: 100
سال نشر: 1393
شماره شابک: 000-000-000-000-0
نوبت چاپ: اول
توضيحات:

جهان هاي اجتماعيكتاب «جهان‌هاي اجتماعي» نوشته حميد پارسانيا اثري است كه به بررسي شناخت عمومي، علمي و شناخت تجربي، عقلي و شهودي و نيز انواع شناخت اجتماعي در قرآن مي‌پردازد.

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، كتاب «جهان‌هاي اجتماعي» نوشته حميد پارسانيا در بخش علوم اجتماعي پانزدهمين همايش كتاب سال حوزه به عنوان كتاب برگزيده انتخاب شد. اين كتاب شامل سه بخش است كه هر بخش آن نيز از چهارده فصل متشكل شده است.

 نويسنده در اين كتاب، در بخش نخست، كنش انساني و اجتماعي و به طور كلي، مباحث علوم انساني و علوم اجتماعي مبتني بر بنيان‌هاي هستي‌شناختي و انسان‌شناختي حكمت اسلامي را تشريح كرده و سپس بيان مي‌كند كه متافيزيك، علاوه بر عدم الحاق به علوم طبيعي به علوم انساني نيز ملحق نمي‌شود بلكه به عنوان بخش بنيادي از حكمت نظري در قبال علوم انساني و اجتماعي قرار مي‌گيرد.

عضو هيات علمي دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران در بخش دوم كتابش به بيان جهان‌هاي گوناگون جمادات، نباتات، حيوانات و جهان انساني مي‌پردازد و نسبت بين آن‌ها را بر اساس حكمت صدرايي توضيح مي‌دهد و در نهايت متذكر مي‌شود كه هيچ‌يك از اين جهان‌ها، قابل تقليل به ديگري نيست.

 

پارسانيا در قسمتي از كتاب در بحث تقابل دو جهان اسلام و دنياي متجدد به عنوان دو نمونه از جهان‌هاي معنوي و دنيوي مي‌نويسد: «تبيين هويت اين دو جهان و شناخت مرزهاي فرهنگي هر يك از آن دو، امكان تصميم بخردانه انسان مردد امروز را براي عبور از مرزهاي فرهنگي و خط‌‌هاي هويتي، فراهم مي‌آورد.»

مولف كتاب «جهان‌هاي اجتماعي» در بخش پاياني اين اثر به بحث درباره شناخت عمومي و شناخت علمي، انواع شناخت علمي جامعه، شناخت تجربي، عقلي و شهودي و در نهايت، انواع شناخت‌هاي اجتماعي در كلام الله مجيد مي‌پردازد.

دكتر پارسانيا در مقدمه‌ كتابش، اذعان مي‌كند كه روند شكل‌گيري فصل‌هاي كتاب و ساختار كلي آن مبتني بر مباحث كتاب جامعه‌شناسي سال دوم آموزش متوسطه سال تحصيلي 89-90 است.

چاپ نخست كتاب «جهان‌هاي اجتماعي» نوشته حجت‌الاسلام دكتر حميد پارسانيا، هيات علمي دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران در ??? صفحه با شمارگان يك‌هزار و 100 نسخه و با بهاي 11 هزار تومان از سوي انتشارات كتاب فردا با همكاري نشر معارف منتشر شد.

2012-2004 @ حقوق مطالب، تصاوير و طرح قالب براي سايت انجمن مطالعات اجتماعي حوزه علميه قم محفوظ است